Android şu anda iOS’tan daha mı iyi? Android ve iOS arasındaki gerçek farklar nelerdir? Mobil uygulamalar geliştirirken hangisini seçmeliyiz? bir analiz yapalım.

Android ve iOS arasındaki çatışma , birkaç yıl önce olduğu gibi çoktan başladı. Apple ve Google, Coca-Cola ve Pepsi, McDonald’s ve KFC ve Canon ve Nikon gibi. Hepimizin bildiği gibi, rekabet sadece işletmeler arasındaki bir yarışma değil, aynı zamanda taraftar grupları arasındaki bir yarışmadır. İki kuvvetin mücadelenin sürekliliğinin, mobil sistemlerin evrimini her geçen gün sıçrayan ve sınırlayan ilerlettiği kesindir. Android şu anda iOS’tan daha mı iyi? Geçmiş ve şimdiki durumu analiz edelim.

Android ve iOS Karşılaştırması
Android ve iOS Karşılaştırması

I. Tarihsel inceleme

İkisi arasındaki rekabete gelince, onların tarihinin analiziyle başlayalım:

2007 yılında özellikle Apple’ın kendi mobil cihazları için geliştirdiği bir sistem olan iOS, iPhone ve iPad için mevcuttu. İlk iOS, Apple’ın ilk nesil cep telefonları için tasarlanmıştır – iPhone. Cep telefonu endüstrisini devrimci bir gelişme haline getiren ve hatta Apple’ın bir zamanlar egemen olan ahize endüstrisini geçmesine ve dünyanın en parlak cep telefonlarını yaratmasına izin veren bu olağanüstü sistem.

Her ne kadar kullanıcılar her zaman Apple’dan, iOS 11 iOS 10 ile karşılaştırdığında daha az yeniliğe ve daha az farklılığa sahip olsa da, iOS’nin bir sihir değil, çeşitli kaliteli nitelikleri içeren bir sanat eseri olduğu inkâr edilemez. Küçük ekran ve fiziksel klavyenin dayanak noktası olduğu cep telefonu endüstrisinde, iPhone otoriteyi parçalamakta zorlayıcıdır. Zengin uygulamalardaki avantajları, anlaşılması kolay işlemleri ve estetik açıdan hoş görünen görünümleriyle insanlar, bir cep telefonunun yalnızca telefon görüşmesi yapmak için kullanılabilecek bir tuğla olmadığını fark etmekten ilham alıyor. “Cep telefonları hayatınızı kolaylaştırabilir” diye düşünüyorum bu iOS’un getirdiği atılım, yenilik ve başarı olabilir.

2003 yılında Andy Rubin tarafından geliştirilen ve 2005 yılında Google tarafından edinilen bir sistem olan Android, 2007’den bu yana dünya çapında bilinir hale gelen önemli gelişmeler kaydetti. Bugün, Android sisteminin gelişimi Linux’a dayanıyor. Arabirimin ilk sürümü çok basittir ve kilidi açmak için kaydırmanın işlevi gibi bazı detaylar iOS’ta modellenmiştir. Steve Jobs, Google’la da çok ilgilendi ve imha etmek için dava açtı, ancak sonuçta başarısız oldu. Operasyonunda, arayüzünde, detaylarında ve diğer özelliklerinde yıllarca süren sürekli iyileştirmelerin ardından, açık kaynaklı sistemlerin avantajlarının eklenmesiyle, sonuçta hakim cep telefonu sistemi olarak Symbian’ı yendi.

Android’in evrimi, bir paçavra-zenginlik hikayesi olduğu söylenebilir. İOS’un en büyük katkısının şok edici bir devrim getireceği söylenebilirse, Android dokunmatik ekranlı akıllı telefonların genel gelişimini yönlendiren bir eğilimdir. Bugün piyasada giderek daha fazla sayıda akıllı telefon, şüphesiz milyonlarca mobil kullanıcıya fayda sağlayacak Android sistemleri kullanıyor. Bunun Android’in getirdiği çok çeşitli başarı ve kazanımların sonucu olduğunu düşünüyorum.

II. Açık kaynaklı sistem ve kapalı kaynaklı sistem

İkisi arasındaki artıları ve eksileri hakkında verilen karar, yazılım ve donanım ile ilgili konuların kapsamlı bir karşılaştırmasıdır. Aralarındaki en büyük fark, kapalı kaynak sistemi ve açık kaynak sistemidir. iOS kapalı kaynaklı bir sistemdir, yani Apple dışında hiç kimse onu özel olarak kullanamaz ve sistemin yalnızca resmi bir sürümü olduğu anlamına gelir. Ve Android açık kaynaklı bir sistemdir, yani herkes kullanabilir ve değiştirebilir. Bu nedenle Android, CM, MIUI vb. Gibi birçok iyi revizyona sahiptir ve herhangi bir cep telefonu üreticisi Android sistemini kullanabilir.

Android mi ? iOS mu?
Android mi ? iOS mu?

Öyleyse kapalı kaynak ve açık kaynak arasındaki farklar nelerdir? Örneğin, kapalı kaynak sistemi sadece tavandan aydınlatmalı bir odadır ve açık kaynak sistemi her tarafta kapıları olan bir odadır. Bu örnek Steve Jobs Biyografisinde bulunabilir. İşler, kullanıcılar için bile son derece kontrol ediyor.

Örneğin, geleneksel PC’lerin kasası kolayca demonte edilebilir ve kendi kendine yükseltilebilir. Ancak, Mac özel vidalar kullanır, böylece kullanıcı telefonlarını sökemez ve bazı kalite sorunları olduğunda satış sonrası personelinin yardımını istemeleri gerekir. İPhone, Macbook ve diğer mobil cihazlar da açılamaz ve pil bile değiştirilemez. Bu nedenle, iOS sistemi Steve Jobs’un “kontrol arzusunu” da devralıyor. İOS sisteminin kapatılmasında hem avantajlar hem de dezavantajlar vardır. Burada öncelikle Android üzerinden iPhone’un avantajlarını listeleyeceğim:

Tıpkı çok geniş olmayan bir odada çevreye hemen aşina olacağınız gibi, iOS’un kapatılması da sistemin öğrenilmesini ve doğal çalışmasını çok kolaylaştırıyor.

Sistemin yüksek optimizasyonu nedeniyle yüksek akıcılığa sahiptir ve kullanımı çok rahattır.

Sağlam telif hakkı koruması ve iOS’un kapatılması nedeniyle, yazılımın çözünürlükleri yalnızca birkaç sabit türdendir ve geliştirilmesini nispeten kolaylaştırır. Bu nedenle, App Store’da birçok iyi orijinal uygulama olma eğilimindedir.

Jailbreak olmadığında, iOS sistemi nispeten düşük bir saldırıya uğrama ihtimali olan çok güvenlidir.

Ancak, iOS’un Android’den daha iyi yapmasına rağmen, dezavantajları için de aynı şey geçerli.

Aşağıda birkaç örnek verilmiştir:

Cep telefonunuzun içine resim, müzik parçası, video koymak istiyorsanız, Android sistemi U disk kadar kolay olabilir, ancak iOS sistemine gelince, itunes kullanmanız gerekir. Itunes, kullanıcılar tarafından defalarca Apple’ın en başarısız ürünü olarak kabul edilirdi, çünkü kullanmayı öğrenmek kolay bir iş değildir ve buna adapte olmak için uzun bir süre gerekir. Dahası, ustalaşabiliyorsanız iyi bir araç olan “senkronizasyon” adlı bir özelliğe sahiptir; değilse, bu konuda işkence alabilirsiniz. Genellikle kullanıcılar kötüye kullanım nedeniyle kendi belgelerinin tümünü temizler.

Birçok kişi iOS’un arka plan işlevinden bahsediyor çünkü iOS arka planda çalışmıyor. Birçok iPhone kullanıcısı, doğrudan giriş sayfasına dönmek için “Giriş” tuşuna basarak uygulamalardan çıkmaya alışkındır. O zaman bu uygulamalar nereye gidiyor? “Ana Sayfa” düğmesini çift tıkladığınızda yeni açtığınız uygulamaların listesini görebilirsiniz. Artık uygulamalar askıya alınmış ve herhangi bir donanım kaynağını işgal etmemiştir. iOS donanım kaynakları her zaman ön plan uygulamaları için kullanılır, bu yüzden iOS Her zaman çok düzgün çalışır. Ancak bu aynı zamanda, programı arka planda çalıştırmak için iOS engeline yol açtı. Örneğin, uygulama indirme işlemi kesintiye uğrayacak veya bazı müzik yazılımları arka planda askıya alınmaya zorlanacaktır.

Bazı sistemlerde, çağrı özelliği, çağrı kaydı, giriş yöntemi, yazı tipi değişikliği vb. Gösterilebilir, ancak iOS’ta bu özelliklerin elde edilmesi çok zordur. Bu sorunu çözmek için insanlar “jailbreak” yapmayı seçiyorlar. Bazı insanlar korsan yazılımı kurmak için “jailbreak” yaparken, diğerleri sadece birkaç basit eklenti kurmak istiyor. Bununla birlikte, “jailbreak” başarısızlık olasılığı ve bir kez “hapsedilmesi” durumunda garanti ve güvenlik kaybı nedeniyle yüksek riskli bir faaliyettir.

İOS’u yazılımı indirmek için kullanmak için yalnızca “App Store” a gidebilirsiniz, ancak geliştiricilerin tüm yazılımı mağazada görünmez. Aksine, bir android telefonda, telefonunuza yüklemek için diğer uygulama mağazalarından uygulama satın alabilir ve indirebilirsiniz.

İOS’ta her zaman yalnızca aynı tema vardır ve ana sayfa değil, yalnızca uygulama çubuğu vardır. Bununla birlikte, Android için olduğu gibi, bin cep telefonunda daha bol kuralları olan bin çeşit Android sistemi vardır.

iOS sistemi yalnızca yükseltilebilir, ancak düşürülemez. Şimdi yeni sistemi gerçekten sevmiyorsanız, orijinal sürüme geri dönmek çok zordur ve alışılmadık yollar kullanmak zorundasınız.

Açık kaynak sisteminin avantaj ve dezavantajları hakkında konuşalım – Android

Android, en kapsamlı kullanıcılara ve modellere sahip olduğundan, aynı sistemi kullanan kişilerle deneyimler, veriler veya bir şeyleri kullanarak alışverişinde bulunmanız kolaydır. Çoğu Android uygulaması güçlü bir uyumluluğa sahiptir: tam 5,1 inçlik bir ekranda kullanılabilecek uygulama tam 3,7 inçlik bir ekranda da kullanılabilir.

Android’in çok sayıda uygulaması var. 2012 yılı sonuna kadar, Android “Oynat” için yapılan uygulamaların sayısı 713.000’e yükseldi ve App Store’daki 700.000 uygulamayı aştı ve kısa sürede 1 milyona ulaşması bekleniyor. Böyle hızlı bir büyüme ile Android uygulamalarının sayısı sadece sekiz ayda 400.000’den 800.000’e yükseliyor. Her ne kadar ilk Android uygulamalarının çoğu düşük kalitedeydi ve bazıları iOS’tan bile aktarılmıştı. Ancak, “Oynat” gelişmeye devam ettikçe, Android’de gittikçe daha fazla özgün çalışma var.

Android sisteminizi yükseltmek için de çok kullanışlıdır. Mevcut sistem sürümünü beğenmediyseniz, daha iyi bir sistem sürümü indirebilir ve hatta netizen tarafından yapılan sürümleri indirebilirsiniz.

Hem düşük kaliteli hem de yüksek kaliteli Android telefonlar var. Çoğu insan en sevdiği türlerini satın alabilir.

Bir çok cep telefonu üreticisi Android sistemini kullandığından ve iOS yalnızca Apple Şirketi tarafından kullanıldığından, Android telefonu donanımı çok sık güncellenir ve her zaman yüksek performanslı, uygun maliyetli yeni bir telefon satın alabilirsiniz.

Tabii ki, Android ayrıca aşağıdaki kusurları var:

Çoğu Android telefon, donanım performansında aynı dönemde piyasaya sürülen iPhone’dan daha iyi performans gösteriyor, ancak bu nedenle daha fazla güç tüketebiliyor ve temel olarak günde bir kez şarj edilmesi gerekebiliyor.

Android’in açıklığı risklerin artmasına neden oluyor. Dikkat eksikliği olması durumunda, bazı yasadışı programlar kötü amaçlı ücret kesintisine veya cep telefonu hatalarına neden olabilir.

Bazı programlar arka planda otomatik olarak başlar ve çalışır ve tamamen kapatılması zordur.

III. Yeni sürümlerin karşılaştırılması

Apple, iOS 11’i piyasaya sürdü ve Google Android O’yu güncelledi. Bu iki sistem dünyadaki hemen hemen tüm cep telefonlarını destekliyor. O zaman, bu aşamada kazanan kim?

1.Yeni Özellikler

Android O: Videoyu veya Google Haritalar gezinmesini yüzer küçük resimlere yaklaştırabilir, böylece onlara bakarken başka şeyler yapmaya devam edebilirsiniz (bu özelliğe “Resim İçinde Resim” adı verilir); kopyalayıp yapıştırmak için adları, telefon numaralarını, adresleri veya işletme bilgilerini otomatik olarak seçebilirsiniz; Yeni uygulama bildirim özelliği, bilgileri genişletmek ve uyarı içeriğine göz atmak için uygulama simgesini basılı tutmanıza olanak sağlar.

iOS 11: Arkadaşlarınıza iMessage’da Apple Pay ile ödeme yapabilirsiniz; birden fazla iç mekan hoparlörü çalabilirsiniz; Tüm yeni özelliklere göz atabilirsiniz.

Android, iOS
Android, iOS

Güncel kazanan: Android.

“Resim içinde Resim” ve otomatik doldurma ayrıntıların iyileştirilmesine aittir, ancak uzun vadede iki özellik telefonun günlük kullanımını daha kolay hale getirebilir. İOS’un aksine, Android telefonlar uzun zaman önce birden fazla hoparlörde (ancak Chromecast ile uyumlu olmalıdır) müzik çalmaya başlamış. Bununla birlikte, iMessage’daki P2P ödeme işlevi, yerleşik sohbet yazılımına iyi bir tamamlayıcıdır (bu, tüm Android telefonlarda mevcut değildir).

2. Sesli asistanlar

Apple’ın Siri’si, Android’in Android Yardımcısı (Google Voice Search ve Google Asistan’ın yanı sıra) vardır. Siri’nin güncellemelerinin çoğu, erkek sesinin eklenmesi gibi daha iyi görünmesini sağlar, bundan sonra ne bilmek istediğinizi tahmin edin. Google Asistan Google Lens, tanınabilir bir nesne moduna sahip olacak ve sadece konuşma girişi değil, klavye giriş sorgusuna da sahip.

Android Vs. iOS
Android Vs. iOS

Güncel kazanan: Android (yeni ses özelliklerinde yeni bir şey olmamasına rağmen). İOS 11 ile karşılaştırıldığında, Android O, Siri’den daha kapsamlı bir platform ve daha hassas bir Google Asistanına sahiptir. Apple Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansında (WWDC), Apple şut hitini sergilemek için harika bir fırsatı kaçırdı.

3. Mesajlaşma uygulamaları

iOS 11, iMessage’i bir “uygulama çekmecesi” yapar ve Apple Pay özellikleri eklemek çok önemlidir. Google’ın Android telefonunda birden fazla işlevi bir araya getiren mesajlaşma uygulamalarında bir eksiklik var. Android Mesajları standart (ve temel) mesajlaşma uygulamasıdır ve Hangouts, Allo ve Duo’nun her birinin kendine özgü kullanımları vardır.

Her ne kadar Android, Google Cüzdan’da P2P ödeme yeteneklerine sahip olsa da, ayrı bir kurulum ve kurulum uygulaması gerektirir.

Güncel kazanan: iOS 11 . iOS kullanıcıları, metin efektleri, kesintisiz Wi-Fi, SMS mesajlaşma ve en yeni uygulama içi P2P ödeme yetenekleri gibi birçok özel özelliğe erişebilir.

4. Tasarım geliştirmeleri

Apple, iOS 11’in kilit ekranını, kontrol merkezini, Siri arayüzünü ve uygulama mağazasını yeniden tasarladı. Her ne kadar Android O da görsel bir ayarlama yaptı, ancak yine de iOS ile karşılaştırılamaz. İPhone X için Tasarım bazı yeni zorluklar ve aynı zamanda bazı yeni tasarım fırsatları da getirmektedir.

iPHONE
iPHONE

Mevcut kazanan: iOS 11. iOS 11’in şu andaki tasarımından, özellikle de yeni tanıtılan kontrol merkezimizden çok memnunuz, ancak yeni uygulama mağazasının gerçek etkisinden şüpheliyiz.

5. AR ve VR

Android, uzun yıllardır hem AR hem de VR’da Apple’ın önünde olmuştur. Android, Google Daydream’in AR için VR ve Tango desteğine sahip ve yakın zamanda bağımsız bir kaskın kullanıldığını bile duyurdu. Apple sadece AR alanına ayak bastı, ancak dünyanın en büyük AR platformuna sahip olduğunu ve ARKit geliştirici platformunun bu yıl sonra piyasaya sunulacağını iddia ediyor.

Mevcut kazanan: VR’de Android; AR savaşında sonuç yok. Google’ın Tango projesi yavaş ilerliyor ve iPhone kameralarının AR’yı destekleyebileceği konusunda söylentiler doğruysa, Apple Google’dan daha iyi performans gösteriyor.

6. Diğer yönler

Hem Apple hem de Google, dijital yardımcılarını ve diğer araçlarını daha akıllı ve daha bağlamsal hale getirmek için Yapay Zeka (AI) ‘da araştırma ve geliştirmeye önemli kaynaklar ayırmıştır. Google ayrıca, indirmeden kullanabileceğiniz bir mini uygulama olan Instant Apps’ı da başlatıyor. Android’e ait değil, aynı zamanda cep telefonu alanına girecek. Etkileyici Google Lens kavramı, uçan nesneleri diğer şeylerden ayırt etmenize olanak tanır.

IV. İOS / Android ürününüzü Mockplus ile tasarlayın

Android, iOS’tan veya Android’den kesinlikle daha iyi mi? Aslında, en önemli şey, geliştirme platformunu seçmek değil, geliştirmek istediğiniz yazılımın potansiyel pazara sahip olup olmadığını ve geniş kullanıcıları çekip çekemeyeceğini belirlemek.

Pazar genişliği açısından bakıldığında, Android sistemini ve iOS sistemini kullanan mevcut kullanıcı sayısı karşılaştırılabilir olmalıdır. Teknik açıdan bakıldığında, Android’de geliştirme yapmak iOS’ta yapmaktan daha iyidir, çünkü Android’de daha az yetkiye ihtiyaç vardır ve iOS’ta hala düzenli bir yazılım satın almanız gerekir, yani iOS daha fazla faturalama yazılımına sahiptir. Ancak göreceli olarak konuşursak, iOS yazılımı daha profesyoneldir. Bazı profesyonel yazılımlar geliştirmeniz gerekiyorsa, iOS kullanmayı düşünebilirsiniz. Ancak, bir başka açıdan da Android pazarının genişliğini görmelisiniz. Android telefonlarda az miktarda ücretli yazılım bulunması, indirme sayısını artırıyor.

Yani iOS iOS ile karşılaştırıldığında aslında en önemli şey kendi yazılımınızın profesyonel olup olmadığıdır. Yazılım yeterince iyi olduğu sürece, hem Android hem de iOS üzerinde çok iyi bir etki yaratacaktır.

Son olarak, ürün prototiplerinizi tasarlamak için Mockplus kullanmanızı öneririz . Mockplus, hem iOS hem de Android ürün prototiplerini tasarlamak için hızlı ve etkili bir prototipleme aracıdır.

Mockplus’ı açın, “Yeni Proje” düğmesini tıklayın; isteğe bağlı olarak Android ve çeşitli iPhone versiyonlarını “Cep Telefonu” stil “Sayfa Boyutu” seçeneğini seçebilirsiniz;

Mockplus
Mockplus

Bileşen kütüphanesinde ve simge kütüphanesinde, seçim yapabileceğiniz hem Android hem de Apple için uygun bileşenler vardır; demo, iOS ve Android kabuk değiştirmeyi destekler; ek olarak, iOS ve Android bileşenlerinin tamamını indirmek için “Kütüphanelerim” deki “Abone Ol” seçeneğini tıklayabilirsiniz.

Android iOS'tan dahamı iyi
Android iOS’tan dahamı iyi

Android, iOS’tan veya Android’den kesinlikle daha iyi mi? Her şey değişir. İOS / Android ürün prototiplerinizi tasarlamak için kullanmaya başlayalım.

Leave a Reply